O festivalu Zpatra


Zpatra je prvním ročníkem festivalu, jehož ambicí je svést dohromady protagonisty a diváky různých forem improvizačního divadla a propagovat tak svébytnost tohoto druhu umění. Naším dlouhodobým cílem je, aby Praha měla svůj každoroční festival, na který se sjedou improvizátoři z celého světa, aby bavili sebe i diváky, jak je tomu v jiných velkých evropských městech.

Festival Zpatra je cílen na širší divadelní veřejnost, které nabídne divácký zážitek formou několika představení, ale i osobní zkušenost s improvizací v podobě workshopů.

Divadelní improvizace (ve spojení s hudební, taneční či dokonce výtvarnou improvizací) je fenoménem, který v posledních letech zaznamenal značný rozkvět a rozšířil se napříč všemi generacemi divadelníků. Jednotliví aktéři o sobě někdy navzájem nevědí, stejně tak i jejich diváci nevědí o dalších formách improvizačního divadla. Zpatra je platforma pro setkávání diváků a protagonistů improvizačního divadla prostřednictvím představení jeho rozličných forem.

Improvizátorská komunita kladně přijala projekt Zpatra. Spolupracujeme s několika jednotlivci a subjekty na poli improvizace. Volně navazujeme na festival Impro Prague 2013, který uspořádala společnost Impro Institut ve Švandově divadle. Festival je spřátelen též s právě probíhajícím projektem Napříč okamžikem, který pořádá Improliga z.s. v divadle D21.


Organizátoři

Pavel Wieser

„Improvizační divadlo je pro mě tvořivá kratochvíle i velmi dobrá cesta, jak se dostat do svých hloubek. Nejvíce mě teď zajímá, jak se liší angličtí hráči od českých hráčů. Jestli není něco z české mentality promítnuto i do toho, jak jsme na jevišti. V organizačním týmu festivalu ZPATRA jsem protože věřím, že improvizace má kladný přesah do života mimo jeviště. Spolu s objevenou svobodou vybízí k převzetí odpovědnosti. Rád bych, aby Praha měla vlastní každoroční festival, na který se sjedou improvizátoři z celého světa.“

Pavel dokončuje studium psychologie na FF-UK. Věnuje se hudbě a improvizačnímu divadlu jako hráč a trenér. Profesně se orientuje na vzdělávání a rozvoj lidí.

Motto: Kdyby želva byla zajíc, zajícovi by chyběly uši.

Markéta Vlková

Produkce, FB

Ahoj, jsem Markéta a mám problém. Jsem trochu workoholik a trochu lenoch. Improvizaci se věnuju od sedmnácti nepřetržitě, divadlu ještě dýl a hudbě asi ještě dýl. Takže jsem například improvizátorka, bakalářka divadelní vědy (ano, bakalářku jsem psala o improvizaci) a basová kytaristka. Nepohrdnu dobrým jídlem, kvalitní kulturou a vyzváním k tanci. Chodím všude pozdě a neustále si přidělávám práci. A to všechno mě dovedlo k tomu, že spoluorganizuju ZPATRA.

Chcete-li citátek: “Doesn’t matter where you come from, matters where you go.” (Frank Turner)

Daniela Bílková

Komunikace

Ahoj, jsem Danča, která je všude a nikde. Dělám spoustu aktivit, protože nesnáším nudu! Několikátým rokem se věnuji činohernímu divadlu a vždycky jsem měla děsný strach z improvizace! Ale, jakmile jsem k improvizaci přičichla, stala se mojí drogou. Naučila jsem se vystupovat na veřejnosti, nebát se nepřipravenosti, umět se otáčet i komunikovat, chtít poznávat nové lidi a prožívat nečekané okamžiky. Improvizace mi změnila pohled na svět kolem mě! A proto spoluorganizuji festival ZPATRA, který může změnit život i Tobě! Jinak studuji doktorát na chemické škole a Specializaci v pedagogice, jsem hlavní vedoucí na dětském táboře, vedu chemický kroužek, moderuju hudební festival, ráda se učím a vzdělávám, miluju jídlo, jakože fakt!, zelenou, oči, úsměvy, bubliny a tak… :-D

Rebecca Vernerová

Ahoj já jsem Rebecca a nemám ještě jasno v tom, co budu jednou v životě dělat, tak zkouším dělat všechno. Kromě toho, že dělám impro (hraju, trénuju i lektoruju), dodělávám bakaláře na IES (institut ekonomických studií), pracuji v únikové hře, dělám vedoucí na dětským táboře, jsem taky kapitán. Mám ráda, když mi někdo uvaří, donese kytku nebo řekne, že jsem hezká.